calcPageSize())"
/>
Safari
Slim slide rail shower kit with integrated outlet and hose, and leverless handle, finished in satin brass gold. No handset included.
Safari
Slim slide rail shower kit with integrated outlet and hose, and leverless handle, finished in satin brass gold. No handset included.
| Shower Type | Slide Rail Shower Kit |
|---|---|
| Material | Brass |
| Slide Rail Length | 632mm overall rail length |
| with Outlet / Bracket | with Integrated Outlet and Bracket |
| Hose | 150cm smooth hose |
| Connections / Fittings | 1/2” male 51mm threaded inlet |
| Style | Round |
| Mounting | Wall Mounted |
| Plumbing System Suitability | Gravity System, Pumped System, Combination Boiler, Pressurised System |
| Collection Name | Safari |
| Finish | Satin Brass |
| Guarantee | 10 Year Guarantee |