calcPageSize())"
/>
Elements
Elements Deck Mounted Bath Shower Mixer with Shower Kit, Finished in Polished Chrome
Elements
Elements Deck Mounted Bath Shower Mixer with Shower Kit, Finished in Polished Chrome
| Tap Type | Bath Shower Mixer |
|---|---|
| Plumbing System Suitability | Pumped System |
| Handles | 2 Handle |
| Material | Brass |
| Mounting | Deck Mounted |
| with Swivel Spout | with Fixed Spout |
| Minimum Operating Pressure | 1.0 Bar MP |
| Recommended Flow Regulator | 5 l/m flow regulator fitted as standard |
| Hose | Includes 150cm smooth hose |
| Connections / Fittings | 2 x 3/4” 48mm threaded inlet connections |
| Deck Hole Drill Diameter | 28-30mm |
| Spare Parts | Cold ceramic cartridge C-302-RTC, Hot ceramic cartridge C-302-LTC |
| Style | Round |
| Notes | with Zoo single function shower kit |
| Finish | Chrome |
| Collection Name | Elements |
| Guarantee | 15 Year Guarantee |